Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
LEŚNY ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY W ROGOWIE
100 lat historii 1919-2019

Budki lęgowe

 

 

Przygotowaliśmy na ten sezon specjalną ofertę dla skrzydlatych milusińskich – SUPER DOMKI! Oj! Będą się działy LĘGI, może też w Waszych przydomowych ogródkach?

Zapraszamy do zakupu oryginalnych budek wykonanych w Stolarni Leśnego Zakładu Doświadczalnego, uwzględniających potrzeby i wymagania ptaków oraz zapewniających im bezpieczeństwo, nad czym ciągle pracujemy wykonując testy i doświadczenia.

Dlatego niektóre z nich zawierają dodatkowe akcesoria typu: siatki zabezpieczające przed drapieżnikami, silikonowe uszczelnienia, sznurki do zawieszania odporne na warunki atmosferyczne, metalowe okucia wejścia do budek i inne.

Zdjęcia budek to zdjęcia poglądowe. Niektóre szczegóły techniczne mogą ulegać w trakcie tego sezonu zmianom, ponieważ ciągle je doskonalimy.

Nasze budki są wykonane z drewna heblowanego z zewnątrz, jednak można je na zewnątrz pomalować, np. drewnochronem w kolorze, który zapewni im zlanie się z otoczeniem. Drewno wewnątrz budek jest surowe i chropowate i nie należy go niczym malować!

 

Wybierz odpowiednią budkę

Budka lęgowa powinna być dostosowana do gatunku ptaka, gdyż stanowią one bardzo zróżnicowaną grupę, mają inne wymagania co do kształtu i wielkości budki, głębokości „dziupli”, wielkości dna, średnicy otworu wlotowego. W związku z tym zanim zdecydujesz się na konkretny typ budki lęgowej zaobserwuj, jakie ptaki najczęściej pojawiają się w Twojej okolicy i dopasuj typ budki  do potrzeb przyszłych lokatorów. 

 

Wybierz odpowiednie miejsce na budkę lęgową

Budka lęgowa powinna znajdować się w zacisznym i trudno dostępnym dla drapieżników miejscu, jednak dobrze widocznym np. z okien domu. Dobrze jest zawiesić budkę w takim miejscu, aby była osłonięta przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza deszczem i wiatrem, ale również przed słońcem. Jeśli jest taka możliwość, to warto zawiesić budkę w kierunku wschodnim lub południowo-wschodnim. Unikamy silnej południowej wystawy słonecznej i wystawy zachodniej (wiatry). Budka powinna zostać solidnie przytwierdzona do drzewa lub ściany – nie może się bujać. Poza tym bardzo istotne jest zawieszenie budki lęgowej lekko pochylonej do przodu. W ten sposób ułatwimy pisklętom opuszczenie budki, dodatkowo daszek lepiej zasłoni wlot i zminimalizuje ryzyko zalania wnętrza gniazda. Proponujemy do wyboru dwie metody wieszania albo za pomocą dołączonych do budki linek, dzięki czemu nie ranimy drzew, albo za pomocą wkrętów, dzięki którym łatwo można zmienić lokalizację budki na drzewach w ogrodzie.

Doradca ornitolog

W sezonie lęgowym oferujemy możliwość teleporady z ornitologiem w każdy dzień roboczy (oprócz czwartku) w godzinach 12:00-14:00 pod numerem 46 874 83 74.

Planujemy także przygotowanie filmów instruktażowych na naszym kanale Youtoobe (szczegóły wkrótce).

 

Wyczyść budkę lęgową po każdym lęgu

Budkę należy wyczyścić ze wszystkich pozostałości gniazda, odchodów, piór i resztek jedzenia aby zapobiegać rozwojowi pasożytów i przedłużyć czas użytkowania budki. Nieczyszczona budka staje się płytsza, a co za tym idzie – gorzej chroni pisklęta przed drapieżnikami i szybciej niszczeje.

Wielkanoc 2021

 

 
 
 

TERAPIA LASEM i PTAKAMI w ROGOWIE

Leśne powietrze w covidowych czasach to najlepsze lekarstwo! Rośliny wykazują działanie antyseptyczne, dzięki temu powietrze wokół drzew jest praktycznie wolne od zanieczyszczeń. Podczas spaceru w lesie DOTLENIAMY organizm, inhalujemy i odkażamy drogi oddechowe. Dlatego Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie w LUTYM i MARCU zaprasza w KAŻDĄ sobotę i niedzielę na RODZINNE SPACERY. Ruch w lesie na świeżym powietrzu to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia, większej witalności, ale także wzmacnianie naszego układu odpornościowego i kondycji płuc.

 

Ponieważ przyleciały już do nas SZPAKI – pierwsi wysłannicy WIOSNY 😊 przygotowaliśmy na ten sezon specjalną ofertę dla tych skrzydlatych milusińskich, a mianowicie SUPER DOMKI! Tylko w ten weekend, dla zwiedzających przedsprzedaż (10 zł taniej!) modelu SZPAKÓWKA. Oj! Będą się działy LĘGI, może tez w Waszych przydomowych ogródkach? Zapraszamy 😊 

Cena regularna: 45zł

27/28 lutego przedsprzedaż 35zł

Budki do kupienia w barze przy ognisku oraz Arboretum

 

TYLKO dla GRUP RODZINNYCH oferujemy w każdy zimowy WEEKEND

Ścieżka nr 1. Trasa oznaczona kolorem zielonym, stopień trudności łatwy, długość ca 3 km, dla Rodzin z małymi dziećmi i psami

Ścieżka nr 2. Trasa oznaczona kolorem różowym, stopień trudności łatwy, długość ca 4,5 km dla Rodzin ze starszymi dziećmi i psami

Na obu trasach w odległości do 10 m od ścieżki znajdują się orientacyjnie zaznaczone na mapce „skrzynki skarbów” z niespodziankami dla spacerujących 😊

P.1. Kwitnące Oczary – aromatoterapia

P.2. Daglezje zielone – inhalacje

P.3. Jodły olbrzymie – inhalacje

P.4. Żywotniki olbrzymie ­­– inhalacje olejkami eterycznymi

P.5. Choiny zachodnie – inhalacje

P.6. Oczary – trzy odmiany o różnych kolorach

  • Domowe jedzenie przy ognisku pod wiatą! (menu)

Po spacerze jest możliwość wypicia na świeżym powietrzu (pod wiatą z ogniskiem) gorących napojów (kawa, herbata, grzaniec 0%) oraz zakupienia na wynos przetworów naszej rogowskiej kuchni „SOWI GAR”.

UWAGA!

Udział w spacerach możliwy TYLKO po zgłoszeniu GRUPY RODZINNEJ najpóźniej do każdego piątku do godz. 15:00 (509-607-251). Mapy do pobrania w Barze przy ognisku (ul. Leśna 5).

TOP