Cena: 42 zł

Gatunki które mogą zasiedlać ten typ:

sikora bogatka, mazurek, wróbel, pleszka, muchołówka szara

sikora modra, sikora sosnówka

Krótki opis ptaków, ich zachowania i preferencji

Sikory są dość towarzyskie i hałaśliwe, łatwo uczą się od siebie. Gniazdują w dziuplach. Część gatunków sama je drąży. Wyprowadzają 1-2 lęgi w roku. Jaja wysiaduje tylko samica przez 12-14 dni. Liczba jaj: 4-12. Potomstwem opiekują się oboje rodzice. Młode pozostają w gnieździe przez 17-20 dni. Chętnie gniazdują w budkach lęgowych. Podstawą ich pokarmu są owady i nasiona oraz jagody. Sikory mogą pełnić bardzo istotną rolę w zabijaniu owadzich szkodników. Uważa się, że ptaki mogą pisklętom przynieść do gniazda nawet 10 000 owadów.

 

 

Pleszka jest pospolitym i powszechnie znanym ptakiem, często żyjącym w sąsiedztwie ludzi. Piękny śpiew samca zdradza jego obecność, a barwne upierzenie sprawia, że jest prawdziwą ozdobą parków, lasów i ogrodów. W Polsce, preferuje niezbyt gęste lasy oraz przypominające je parki, cmentarze i ogrody, a także obrzeża lasów i leśne polany. Pożywienie pleszki stanowią głównie owady, których wypatruje zazwyczaj z eksponowanej gałęzi, a potem chwyta w locie lub zbiera z liści i ziemi. Czasami wzbogaca swą dietę roślinami  (np. owocami czarnego bzu czy jarzębiny, osnówkami cisu, szyszkojagodami jałowca). Okres lęgowy pleszki trwa od końca kwietnia do połowy lipca, a ptaki w tym czasie mogą wyprowadzić dwa lęgi. Gniazdo pleszki zakładają najczęściej w dziuplach i półdziuplach. Bardzo też lubią skrzynki lęgowe, które często znajdują się w parkach, ogrodach czy w pobliżu ludzkich osiedli. Terytorium pleszki zajmuje zwykle 0,1–1 ha. Ptaki składają 5–7 jaj barwy jasnoniebieskiej lub zielonkawoniebieskiej, czasami z drobnymi ciemnoczerwonymi plamkami. Wysiadują je 12–14 dni, po czym karmią pisklęta w gnieździe 12–15 dni i dodatkowo 10–14 dni poza nim (Collar i Christie 2018). Są częstą ofiarą pasożytnictwa kukułek.

 

Muchołówka szara  ubarwiona jest oliwkowoszaro lub brudnoszaro. Ciemnoszare upierzenie na wierzchu ciała i ogonie mocno kontrastuje z kremowoszarym brzuchem. To co powinno nas bardzo cieszyć to fakt, że ptak ten bardzo chętnie lęgnie się w pobliżu ludzkich zabudowań utworzonych właśnie w pobliżu zadrzewień – lasów, parków, ogrodów i sadów. Jak podpowiada jej nazwa muchołówka szara gustuje w owadach, jej głównym przysmakiem są muchówki. Swoje polowania zazwyczaj przeprowadza z wysoko zlokalizowanej czatowni, skąd wypatruje przelatujących owadów. Kiedy ptak namierzy swoją ofiarę zwinnie zrywa się do lotu, aby szybko ją pochwycić w specjalnie przystosowany do tego typu polowania dziób. Muchołówki szare do lęgów przystępują raz lub dwa razy w sezonie, pierwszy lęg rozpoczyna się na początku maja, a jeśli warunki są odpowiednie para wyprowadza drugi lęg najpóźniej w czerwcu. Samica jako spoiwa materiałów, z których wykonuje gniazdo używa często pajęczyn. W odróżnieniu do wielu gatunków migrujących przed wylotem na zimowiska nie magazynuje tłuszczu, jej umiejętności łowcy pozwalają wyżywić się wystarczająco podczas krótkich polowań w czasie migracji.

Wróble patrz Familiada

 

Opis techniczny budki:

podstawa  w środku 13 x 13 cm,

wysokość  ~ 25 cm

otwór wlotowy okrągły w górnej części budki o średnicy 32 mm

materiał: sosna, pełna deska, grubość ca 2 cm, z drewna pozyskanego bez szkody dla środowiska (znak PFSC)

sposób łączenia: wkręty

sposób montażu: przywiązywana za pomocą sznurka przez specjalnie przygotowane otwory bez konieczności kaleczenia drzewa

Budka ta posiada odkręcaną ścianę przednią z przedłużonym otworem wlotowym (ca 4-5 cm). Można wówczas wykorzystać ją także dla półdziuplaków, koniecznie po zabezpieczeniu wejścia znajdującą się w komplecie siateczką i przewieszeniu w bardziej ukryte miejsce (np. pod różnymi okapami ).

budowa skrzynki lęgowej opracowana przez ornitologów