Cena: 45 zł

Gatunki które mogą zasiedlać ten typ

szpak, kowalik, krętogłów

rzadziej: mazurek, wróbel domowy , bogatka, pleszka, dudek

Krótki opis ptaków, ich zachowania i preferencji

Szpak zakłada gniazda tam, gdzie istnieje możliwość odpowiadająca ich oczekiwaniom. Może to być dziura w drzewie, sztuczna budka lęgowa, czy też zakamarki zadaszenia domów. Zaobserwowano, że szpaki znoszą do gniazd świeże pędy ziół o właściwościach aseptycznych i przeciwroztoczowych – co w zatłoczonym gnieździe w okresie odchowu młodych jest niezwykle istotne i zmniejsza śmiertelność piskląt. Znana jest zdolność szpaków do naśladowania śpiewu innych gatunków, czasem nawet imitują bardzo realistycznie inne dźwięki – choćby alarmy samochodowe. Obecnie nie spotyka się szpaków w gęstych lasach – występują raczej na terenach bardziej otwartych. Szpak jest czarny, ale na jego piórach można dostrzec białe perełki. Szczególnie widoczne są w okresie jesiennym. W okresie godowym charakterystyczną cechą upierzenia szpaka jest metaliczny połysk piór dający wrażenie wielobarwności.

Alternatywne gatunki zasiedlające ten typ skrzynki:

 Dudek na założenie gniazda potrzebuje starych drzew dziuplastych położonych na skraju lasów, czy pośród śródpolnych miedz. Ale także i my możemy mu choć trochę pomóc! Budka dla

dudka może być dobrym pomysłem na sprowadzenie sobie całkiem sympatycznych sąsiadów. Piękne ubarwienie tego ptaka jest szczególnie rzucające się w oczy w locie, gdy wygląda jak ogromny motyl. Na głowie ma długi ruchliwy czub z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia. Odzywa się donośnym, niskim “upupup”. Młode dudki w gnieździe, by przegonić intruza, posługują się niezwykłą bronią w postaci cuchnącej cieczy wystrzykiwanej w kierunku wroga. Z tego powodu gniazda dudka czasem nieprzyjemnie pachną. Żywi się dużymi owadami (chrząszcze, muchy, pasikoniki itp.) oraz ich larwami i poczwarkami, a także dżdżownicami.

Kowalik żyje w luźnych starodrzewiach liściastych i mieszanych, borach oraz większych parkach. Stare drzewa o licznych dziuplach są jego ulubionym środowiskiem. Gnieździ się w dziuplach lub budkach lęgowych dostosowując otwór wejściowy do swoich rozmiarów (35mm średnicy) poprzez obmurowywanie go. Gniazdo wyścieła płatkami kory sosnowej. Składa 5-8 białych, nakrapianych na czerwono jaj. Kowalik wyprowadza tylko 1 lęg w roku, w kwietniu. Kowaliki szukają pożywienia w szparach kory, odłupując jej kawałki.  Zdarza się, że w jej pęknięciach ukrywają na zimę smaczne kąski, np. nasiona słonecznika. Jednak główną ich dietę stanowią owady we wszystkich stadiach rozwojowych. Często obserwowany spacerujący po pniu głową w dół.

Krętogłów lubi lasy liściaste i mieszane, ich skraje, duże polany, pastwiska oraz sady. Spotykany w parkach, na cmentarzach jak i w ogrodach. W przeciwieństwie do innych dzięciołowatych, przesiaduje w poprzek na gałęziach. Podczas toków partnerzy stojąc naprzeciwko, kręcą głowami i stroszą pióra. Sam nie wykuwa dziupli, często przepędza z nich inne ptaki i wyrzuca z nich ich jaja. W roku wyprowadza jeden, do dwóch lęgów (maj-czerwiec). Żywi się głównie mrówkami (we wszystkich ich stadiach rozwojowych) które zbiera z liści, gałęzi lub z ziemi, czasem bezpośrednio z mrowiska.

Sikory: patrz opis budka dla sikor – klasyk 

Wróble: patrz opis familiada

Pleszka: patrz opis budka dla sikor-klasyk 

Opis techniczny skrzynki:

podstawa  w środku 15 x 15 cm,

wysokość  ~ 35 cm

otwór wlotowy okrągły w górnej części budki 4 cm od daszka o średnicy 5 cm

materiał: sosna, pełna deska, grubość ca 2 cm, z drewna pozyskanego bez szkody dla środowiska (znak PFSC)

sposób łączenia: wkręty

sposób montażu: przywiązywana za pomocą sznurka przez specjalnie przygotowane otwory bez konieczności kaleczenia drzewa

budowa budki opracowana przez ornitologów